کودک شیرین من

مطالب آموزنده برای مراقبت های اولیه از کودکان

آیا تا بحال از خود پرسیده اید که نوزادتان با گربه خود چه چیزی را میخواهد به شما بگوید؟
با برنامه نوین زیر مکالمه با نوزادتان و درک نیازهایش را آغاز کنید. صدا ها و گریه های نوزاد بی مفهوم نیست و در واقع با این روش او سعی میکند با شما حرف بزند و برای رفع نیاز هایش از شما کمک میخواهد. برای این گریه ها و صدا ها دلیل و نظم خاصی وجود دارد. دانستن  مفهوم این صدا ها شما را به دنیای مکالمه با نوزادتان هدایت خواهد کرد. تا الان شما توانایی این را دارید که گریه خاص نوزاد خود را از دیگر نوزادان تشخیص دهید و در واقع شما به زبان خاصی با او ارتباط برقرار کرده اید.

1 - Neh or Nah یعنی "من گرسنه ام". اگر شما در گریه نوزاد خود این صدا را میشنوید یعنی اینکه زمان شیر دادن است. بخش مهم این صدا حرف "ن" است که در ابتدای گریه شنیده میشود. به آن توجه کنید.
(پروین: الان من خیلی راحت صدای "ایننقه" را در گریه کیاراد میتونم تشخیص بدهم.)

2- Owh یعنی "من خسته ام". نوزادان این صدا را که شبیه صدای خمیازه کشیدن است بهنگام خستگی ایجاد میکنند. دهان نوزاد معمولا به شکل بیضی باز میشود.

3- Eh "یعنی میخواهم آروغ بزنم". این صدا زمانی ایجاد میشود که عضلات سینه نوزاد منقبض میشود و او میخواهد آروغ بزند.گاه ممکن است صدای تکراری  "eh-eh-eh-eh." را بشنوید. آروغ زدن در هر ساعتی از روز ممکن است نیاز باشد و الزاما تنها بعد از شیر خوردن نیست. پس به راهنمایی نوزاد خود توجه کنید.

4- Eairh یعنی "نفخ دارم". اگر شما بشنوید که نوزادتان چنین صدایی ایجاد میکند یعنی نفخ دارد و نیاز به تسکین. به دقت گوش دهید ممکن است این صدا را هم بشنوید: "eeerrrhhh" or "air.". زمانی که عضلات اطراف شکم نوزاد منقبض میشوند این صدا ایجاد میشود.زمانی که گاز از معده وارد روده نوزاد بشود او این صدا را ایجاد میکند و نیاز دارد که گاز را خارج کند. اگر آروغ اش را نگرفته باشید این مرحله پیش می اید. میتوانید به یکی از تکنیکهای زیر به او کمک کنید:
- نوزاد را روی شکم بخوابانید و پشتش را ماساژ بدهید.
-نوزاد را به پشت روی زمین بخوابانید و شکمش را به آرامی ماساژ دهید. (پروین: ماساژ بهتر است در جهت عقربه های ساعت که هم جهت  با حرکت مدفوع در روده است و در اطراف ناف بصورت دایره ای به شعاع تقریبی 5 سانت انجام شود.
من وقتی به کیاراد شیر میدهم هم تحریک دستگاه گوارش باعث خروج گاز میشه.)

5- Heh یعنی "من ناراحتم". بسیاری از مادران براحتی این صدا را تشخیص میدهند. گاه ممکن است این صدا این چنین هم تکرار شود:"heh-heh-heh" or "ha-ha-ha-ha.". حال شما باید چک کنید که آیا او گرم یا سردش است؟ شاید پوشکش نیاز به تعویض دارد. گاهی وقت ها هم تنها جابجا کردن وضعیت نوزاد مشکلش را حل میکند.

تمام کودکان منحصر بفرداند و هیچ 2 نوزادی گریه مشابه ندارند.پس سعی کنید زبان خاص نوزادتان را با توجه به صداهای کلیدی بشناسید.
اگر شما بیش از یک صدا را میشنوید به آن بخش که واضح تر است یا بیشتر تکرار میشود توجه و عمل کنید.

مطلب فوق از سایت http://www.babyzone.com/baby/nurturing/crying/photos_decode_baby_cries  ترجمه شده است.
منتظر نظرات خوب شما هستیم.


+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۸۷ساعت 6:37  توسط پروین  |