کودک شیرین من

مطالب آموزنده برای مراقبت های اولیه از کودکان

برای این موضوع من 2 تا مطلب خوندم. یکی  از سایت babyzone.com (اینجا) که برای بچه های به سن 65 و 66 هفته نوشته شده و خلاصه خلاصه اش این میشه که تلویزیون بدلیل داشتن سرعت بالای تصاویر متحرک هر چند سر گرم کننده است ولی بچه رو گیج و خسته میکنه و باعث میشه قدرت تمرکز بچه تقویت نشه و در نتیجه وقتی به حدود 7 سالگی میرسه با یه بچه بیش فعال دست به گریبان خواهیم بود...( اصل مطلب رو خودتون بخونین لطفا متاسفانه من فرصت نکردم کاملش رو بنویسم.)

مطلب بعدی در همین موضوع رو از سایت babycenter.com خوندم. عنوان مطلب هست:

راهنمای تماشای تلویزون برای بچه های نوپا

خلاصه بحث این هست که برای بچه های بالای 2 سال می توانند روزانه یک تا 2 ساعت تلویزیون تماشا کنند و زیر 2 سال اصلا نباید تماشا بکنند.

با این روش ها میشه از تلویزیون بعنوان یک وسیله آموزشی استفاده کرد:

1- مدت زمان تماشای تلویزیون توسط بچه نوپا رو محدود کنین

برای بچه های زیر 2 سال باید زمان تماشای تلویزیون به حداقل ممکن برسد. بعد از 15 دقیقه اجازه دهید ذهن کودک استراحت بکند... در زمان های غذا خوردن تلویزیون رو خاموش کنین. در اتاق خواب نباید تلویزیون وجود داشته باشد.

2- مراقب برنامه ای که تماشا می کنند باشید نه صرفا تلویزیون

برنامه های تلویزیون رو یادداشت بکنید و برنامه مناسب رو اجازه بدهید کودکتان نگاه کند و بعد تلویزیون را خاموش کنید. به این ترتیب او یاد می گیرد که چه چیز را ببیند و کی ببیند.

3- برنامه های آرام رو انتخاب بکنین

برنامه های آرام این امکان رو به کودک می دهند که در مورد آنچه میبیند فکر کند و اطلاعات رو جذب نماید. برعکس برنامه های سریع و نا آرام او را گیج می کنند. برخی تحقیقات نشان می دهند که برنامه های نا آرام و خشن باعث بروز رفتار های خشونت آمیز در بچه ها می شود. بهترین برنامه آنهایی هستند که کودک را مجبور می کنند همراه برنامه آواز بخواند یا برقصد و فعال باشد.

4- همراه با کودک نوپا خود تلویزیون تماشا بکنید.

در یک مطالعه افراد در 3 گروه بررسی شدند. گروه اول دسترسی غیر محدود به تلویزیون داشتند.گردوه دوم دسترسی محدود داشتند ولی والدین آنها را در تماشای تلویزیون همراهی نمی کردند. گروه سوم دسترسی محدود داشتند ولی والدین شان همراه آنها تماشا می کردند. مشخص شد که نمرات درسی گروه سوم بسیار بالاتر است . فقط بودن والدین همراه آنها این پیام را به کودک می رساند که آنچه آنها انجام می دهند برایتان مهم هست. البته همه ما زمانهایی داریم که نمی توانیم همراه کودکمان باشیم. ولی رها کردن کودک بمدت طولانی جلوی تلویزیون این پیام را دارد که برایمان مهم نیست که تو (کودک) چه برنامه ای را میبینی.

گاه میتوانیم بخشی از کارهای روتین خانه را در اتاق تلویزیون انجام دهیم تا همراه فرزندمان باشیم و هر دو لذت ببریم.

5- کمک کنید کودک با دید انتقادی تماشا بکند.

توضیح دهید که چه اتفاقی داره میفته و تشویقش کنین که در مورد آنچه اتفاق میفته سوال بکنه. اگر برنامه ضبط شده است یا DVD هست پخش برنامه رو نگه دارین و توضیح بدین. اگر هم از تلویزیون پخش میشه تفاوت آگهی تبلیغاتی و خود برنامه رو بهش توضیح بدین.

6- برنامه های تلویزیون رو با استفاده از کتاب یا فعالیت های دیگه گسترش بدوین و توضیح بدین.

موضوع برنامه ای رو که باهم دیدین رو به زندگی روزمره هم ربط بدین. مثلا اگر در مورد اعداد برنامه ای دیدین میتونین به هنگام چیدن میز از اعداد استفاده کنین...


+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم دی ۱۳۸۸ساعت 14:42  توسط پروین  |