کودک شیرین من

مطالب آموزنده برای مراقبت های اولیه از کودکان

راستش من اصلا تجربه ای در این مورد ندارم ولی این مطلب را از سایت بی بی سنتر ترجمه کردم که امیدوارم برای مامانهای عزیز مفید باشد. برای ترجمه من جمله به جمله ترجمه نمیکنم. متن رو میخونم و بعد خلاصه مطلب را مینویسم. البته چک لیست را کامل مینویسم. لینک مطلب را هم میگذارم برای اطلاعات بیشتر اگر لازم دانستید مراجعه کنید.


"شاید اولین باری که کودکتان را پوشک کردید همین دیروز به نظر برسد و الان مانده اید که آیا وقت مناسبی برای از پوشک گرفتنش هست یه نه؟! در واقع هیچ سن مخصوص و سحرآمیزی که در آن زمان بچه ها آماده یادگیری چگونگی استفاده از توالت باشند وجود ندارد، اما پیشرفت در برخی مهارت های فیزیکی و کلامی در فاصله 18 تا 24 ماهگی برای اینکار ضروری هست. بعضی از والدین تا 2.5 الی 3 سالگی که کنترل ادرار توسط بچه ها قابل اعتمادتر هست، آموزش توالت را آغاز نمیکنند. برخی بچه ها هم تا سن 3 یا حتی 4 سالگی علاقمند به استفاده از توالت نیستند.

از چک لیست پایین استفاده کنید تا میزان آمادگی کودکتان را بدانید و به خاطر داشته باشید که اگر قبل از اینکه کودکتان آمادگی داشته باشد شروع کنید به این معنی نیست که زودتر هم تمام خواهید کرد. به احتمال زیاد پروسه ادامه خواهد یافت تا زمانی که کودک واقعا آماده باشد.

لازم نیست تا زمانی که کودک شما تمام آیتم های چک لیست را داشته باشد منتظر بمانید. فقط ببینید که کودک علاقمند و آماده برای مستقل بودن هست یا نه و اینکه مفهوم استفاده از توالت را درک میکند یا نه؟

علامتهای فیزیکی:

1- توانایی راه رفتن و حتی دویدن ممتد (بدون زمین خوردن های زیاد!) را دارد؟

2- آیا در هر مرتبه به اندازه کافی ادرار میکند؟ (خیلی کم نباشه.)

3- آیا دفع مدفوع منظم در زمانهای تقریبا قابل پیش بینی دارد؟

4- آیا زمانهای "پوشک خشک" بمدت تقریبا 3 یا 4 ساعت دارد که نشان میدهد عضلات مثانه به اندازه کافی برای نگهداری ادرار پیشرفت کرده اند.


علامتهای رفتاری

1- آیا میتواند در یک وضعیت بمدت 3 الی 5 دقیقه ثابت بنشیند؟

2- آیا میتواند شور.ت اش را بالا و پایین بکشد؟

3- آیا از حس پوشیدن پوشک کثیف یا خیس بد اش می آید؟

4- آیا  به دیدن توالت رفتن یا لباس زیر پوشیدن دیگران علاقه نشان میدهد؟

5- آیا علامتهای گفتاری یا فیزیکی برای دفع مدفوع خودش دارد؟ مثلا چمباتمه زدن یا گفتن.

6- آیا علاقه به استقلال نشان میدهد؟

7- آیا به انجام کارش افتخار میکند؟

8- آیا در مقابل یادگیری توالت رفتن مقاومت نشان میدهد؟

9- آیا کلا در مرحله همکاری هست؟ نه در مرحله عناد و مقابله.


نشانه های گفتاری

1- آیا میتواند فرمان های ساده نظیر " برو اسباب بازی را بردار" را پیروی میکند؟

2- آیا ارزش اینکه هر چیزی باید سر جای خود باشد را میداند؟

3- آیا کلمه خاصی برای ادرار و مدفوع دارد؟(بلد هست)

4- آیا علایمی را که نشان میدهند او باید توالت برود را میفهمد؟ و آیا میتواند قبل از دستشویی کردن به شما اصلاع دهد یا آن را تا رسیدن به توالت نگه دارد؟"

لینک این مطلب این هست:

http://www.babycenter.com/0_potty-training-readiness-checklist_4384.bc

امیدوارم مفید باشد. لطفا ما را هم شریک نظرات و تجربه های پر ارزش خودتون بکنین. ممنونم

---------------------------------------------------------------------------------------

تجربه مامان فراز عزیز:

من یکبار تو یکسال و نیمگی تلاش کردم و تلاش ناموفقی بود چون ظاهراً اون موقع آمادگیش رو نداشت. چند ماه بعد دوباره شروع کردم و مصرانه هم تصمیم به تداومش داشتم. هر یکساعت به یکساعت خودم میبردمش، و اگه علاقه ای نداشت به اومدن، عروسکهای مورد علاقه اش رو میردم و طوری وانمود میکردم که دارند جیش میکنند و چه کار خوبی میکنند که به من گفتند. بعد فراز خودش علاقه مند شد بهاینکه جیش عروسکاش رو بگیره. بعد هم خودش بعد از اونها این کار رو میکرد.
تا دوهفته اینطوری ادامه دادم. بعد دیددم موفق شدم. البته شبا پوشکش میکردم و هروقت هم که برای خوردن شیر بیدار میشد دوباره با یکی از عروسکها همراهش میکردم که بریم تا عروسکش جیش نکرده، تو دستشویی جیش کنه. اینطوری موفق شدم و بعد از یه مدتی خودش بهم میگفت.

ممنون مامان فراز عزیز. 100 تا بوس برای فراز جون از طرف من و خواننده های اینجا برای تشکر از شما .
+ نوشته شده در  جمعه چهارم بهمن ۱۳۸۷ساعت 20:10  توسط پروین  |